اخبار داخلی
شماره: 20544
1394/11/04 - 10:38
درمان «شب کوری» با بکارگیری سلول های بنیادی تا ۱۸ ماه آینده

رئیس بیمارستان فوق تخصص چشم پزشکی فارابی، گفت: استفاده از سلول های بنیادی برای درمان بیماری شب کوری تا ۱۸ ماه آینده در این بیمارستان بکار گرفته می شود.

به گزارش بنیان به نقل از مهر، اولین همایش کشوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در چشم پزشکی با حضور رئیس ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی نهاد ریاست جمهوری و جمعی از صاحبنظران و متخصصان این حوزه در بیمارستان فارابی برگزار شد.

دکتر محمود جباروند رئیس بیمارستان فوق تخصص چشم پزشکی فارابی در حاشیه برپایی این همایش، گفت: سلول های بنیادی در درمان بیماری شب کوری تا ۱۸ ماه آینده در بیمارستان فارابی به کار گرفته می شود.

وی افزود: بیمارستان فارابی با همکاری مرکز تحقیقات رویان و مرکز چشم پزشکی لبافی نژاد فعالیت تحقیقاتی مشترکی را در ارتباط با کشت و تکثیر سلول های رنگدانه شبکیه انجام داده که خوشبختانه نتایج آن با موفقیت روبرو بوده است.

جباروند افزود: با توجه به کیفیت بالای نتایج این آزمایش ها روی مدل حیوانی بعد از تکمیل این مطالعات در  این فاز و رضایت کامل از نتایج آن در فاز بعدی که در ۱۸ ماه آینده انجام می شود، این مطالعات روی بیماران نیز انجام خواهد شد.

رئیس بیمارستان فارابی با اشاره به اینکه به کارگیری این روش در بیماران دچار شب کوری و بیمارانی که دچار نقص سلول های رنگدانه ای هستند، کاربرد دارد، تصریح کرد: از آنجا که اشخاص دچار شب کوری در شب دید ندارند و دید آنان در روز نیز محدود است، بهره گیری از این شیوه، می تواند، کمک شایانی به این بیماران کند.

وی ادامه داد: استفاده از محیط کشت جدید و شفاف برای رشد سلول های بنیادی و ترمیم بافت سطحی چشم نیز از دیگر کاربردهای جدید سلول های بنیادی بوده که در بیمارستان فارابی انجام شده است.

به گفته جباروند، بکارگیری محیط کشت جدید و شفاف علاوه بر آنکه باعث حفظ شفافیت و رشد سلول های پوششی قرنیه شده، سبب بهبود سطح انکساری چشم و در نهایت بهبود بینایی می شود.

در این همایش دکتر امیرعلی حمیدیه رئیس ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی نهاد ریاست جمهوری نیز گفت: در کشور با وجود رشد مناسب در زمینه های آموزشی و پژوهشی و افزایش تعداد مقالات در سطح بین الملل آن طور که شایسته کشورمان است تا کنون در فناوری تاثیرگذار نبوده ایم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه های ما دانشگاه های نسل سوم نیستند، یادآور شد: اعضای هیات علمی این دانشگاه ها به دلیل مشغله های پژوهشی، درمانی و آموزشی در حوزه تاسیس شرکت های دانش بنیان فعال نیستند که یکی از دلایل اینکه تولیدات علمی به ثروت تبدیل نمی شود، مربوط به همین مساله است.

حمیدیه ادامه داد: برای جهش بزرگ علمی نیازمند این تفکر هستیم که ایران را بین ۳ تا ۵ کشور مطرح دنیا قرار دهیم.

وی خاطر نشان ساخت: در حالی که بسیاری از مراکز بزرگ علمی بین المللی از اندیشمندان ایرانی بهره می گیرند، چرا از این امکان در داخل ایران نباید بهره ببریم؟

حمیدیه ادامه داد: به علت نبود آیین نامه در زمینه سلول های بنیادی،  متاسفانه طی سال های گذشته در مقاطعی کشور در این زمینه سریع حرکت کرده تا جایی که این تندروی بی موقع در کنار مقاطعی که به دلیل جلوگیری از تندروی دچار کند روی شده ایم به این رشته ضربه وارد شده است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی نهاد ریاست جمهوری، ایجاد توازن و تنظیم در زمینه فعالیت و اطلاع رسانی صحیح متناسب با فعالیت های صورت گرفته در زمینه سلول های بنیادی است، تصریح کرد: این امر محقق نمی شود، مگر با همکاری علوم پایه و بالینی.

رئیس ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی نهاد ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه امروزه مرزی بین علوم از قبیل نانو، بایو و... وجود ندارد، گفت: بحث علوم "همگرا" هم اینک در دنیا مطرح است و به همین دلیل در کشور هم مرز بین وزارت بهداشت و وزارت علوم در این حوزه از بین رفته است.

پایان مطلب/

©2013 Royan Corporation. All Rights Reserved