اخبار بین المللی, طب ترمیمی
شماره: 28704
1396/12/06 - 10:00
آیا کلسترول بالا منجر به سرطان می شود؟

پژوهشی جدید در دانشگاه کالیفرنیا مکانیسم مولکولی پیش از این ناشناخته ای را معرفی کرده است که به موجب آن کلسترول منجر به پیشبرد رشد تومور در روده می شود.

به گزارش بنیان به نقل از stem-cells-news، کلسترول یک ترکیب شبه چربی آلی است که در همه سلول های بدن وجود دارد و از آن برای ساخت ویتامین D، هورموم ها  و ترکیبات کمک هضمی و هم چنین ساخت دیواره یا غشای سلولی استفاده می شود. بدن ما همه کلسترول مورد نیاز برای سلول هایش را می سازد اما این کلسترول می تواند منشا خارجی نیز داشته باشد و از طریق شیر، گوشت، پنیر، تخم مرغ و ... فراهم شود.

در مطالعه ای جدید دکتر پیتر تونتونوز و همکارانش نشان داده اند که چگونه افزایش سطح کلسترول در موش، تکثیر سلول های بنیادی روده ای را افزایش می دهد و منجر به رشد سریع تر تومور می شود. به منظور افزایش در دسترس بودن کلسترول برای سلول های روده ای، محققین موش ها را با رژیم غذایی پر کلسترول تیمار کردند و با کمال تعجب مشاهده کردند که کلسترول روی رشد سلول های بنیادی در روده اثر گذاشت و این امر به نوبه خود نرخ تشکیل تومور را تا 100 برابر افزایش داد. تونتونوز براین باور است که این یافته می تواند راه را برای درمان های جدید بیماری های معدی روده ای مانند سرطان کولون هموار کند.

پایان مطلب/

©2013 Royan Corporation. All Rights Reserved