اخبار بین المللی, طب ترمیمی
شماره: 29524
1397/04/03 - 01:00
داروهای جدید برای مقابله با سرطان های ریه و پانکراس

یک داروی ضد سرطانی جدید برخلاف آن چه تصور می شد، می تواند برای طیف وسیع تری از سرطان ها مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش بنیان به نقل از medicalnewstoday، تیمی از محققین دانشگاه مونیخ توانسته اند با استفاده از مدل موشی و نمونه های گرفته شده از بیماران نشان دهند که کلاس جدیدی از داروها موسوم به مهار کننده های SH2، علیه تومورهای تهاجمی و صعب العلاج مانند سرطان ریه و پانکراس موثر باشند.

سرطان ریه و پانکراس را در مجموع تومورهای KRAS می نامند، زیرا آن ها اشتباهات ژنتیکی یکسانی را به اشتراک می گذارند. این اشتباهات بدین معنی است که پروتئین KRAS که در تقسیم سلولی دخیل است، نمی تواند به صورت طولانی مدت به درستی عمل کند و همیشه به صورت فعال باقی می ماند. در نتیجه، سلول ها از کنترل خارج شده و این منجر به تشکیل تومور می شود. تومورهای KRAS حدود یک سوم همه تومورهای انسانی را در می گیرند. با این حال مشکلی که وجود دارد این است که پروتئین KRAS و فعالیت آن نقش حیاتی را در سلول های سالم بازی می کنند و در نتیجه غیر فعال سازی آن بوسیله داروها نمی تواند یک گزینه درمانی مناسب باشد. اما در مطالعه جدید، محققین نشان داده اند که پروتئین تنظیمی SH2 می تواند یک هدف دارویی مناسب حتی در تومورهای KRAS باشد و استفاده از مهار کننده های SHP2‌می تواند بر علیه تومورهای سرطانی موثر باشد. زمانی که محققین پروتئین SH2 را از موش ها برداشتند، تومورهای بیشتر در بدن جانور شکل نگرفت، به همین دلیل به نظر می رسد که SH2 برای تشکیل تومور ضروری است و به همین دلیل می تواند هدفی برای داروها در تومورهای KRAS تهاجمی باشد.

در بخش دیگری از مطالعه نیز محققین نشان دادند که استفاده از مهار کننده های SHP2 می تواند موجب آسیب پذیر شدن سلول های بنیادی سرطانی مقاوم به درمان، به مهار کننده های MEK شود. ترکیب این داروها با یکدیگر(مهار کننده های SHP2‌و مهار کننده های MEK) می تواند رویکرد جدیدی برای درمان تومورهای مقاوم به دارو باشد.

پایان مطلب/

©2013 Royan Corporation. All Rights Reserved