اخبار بین المللی, سلول درمانی, طب ترمیمی
شماره: 32237
1398/09/27 - 11:15
سلول های سفید خونی با حرکت در خلاف جهت جریان خون مسیر سریع تری را برای مبارزه با عفونت ها در پیش می گیرند

زمانی که سیستم ایمنی یک پاتوژن خارجی را شناسایی می کند، آبشاری از سیگنال های شیمیایی موجب فعال شدن سلول های سفید خونی می شوند. نوتروفیل ها فراوان ترین نوع سلول های ایمنی هستند که ظرف چند دقیقه در محل ورود عفونت تجمع پیدا می کنند. آنها اساساً مورد لطف جریان یک طرفه سیستم گردش خون قرار دارند تا آنها را به جایی که باید بروند برساند.

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، مطالعه ای جدید در دانشگاه پنسیلوانیا نشان می دهند که چگونه نوتروفیل ها می توانند با جهت جریان خون مقابله کرده و با خزیدن به سمت بالادست از دیواره سیاهرگ ها و شریان ها بالا روند. این مطالعه آزمایشگاهی نشان داده است که این فرایند موجب می شود که نوتروفیل ها سریع تر از شرایط معمول به جایگاه آسیب برسند.

پیش از این دکتر هامر و همکارانش نشان داده اند که سلول های بنیادی که در پیوند مغز استخوان استفاده می شوند توانایی حرکت در خلاف جهت جریان خون را دارند. افزایش سرعت رسیدن این سلول های بنیادی به جریان خون موجب افزایش شانس موفقیت پیوند و نتایج بالینی بهتر برای بیماران می شود. چنین رویکردی در مورد سلول های ایمنی می تواند اثر وسیع تری داشته باشد.

نوتروفیل ها اولین پاسخ دهندگان به عفونت هستند و گیرنده هایی که روی این نوتروفیل ها بیان می شوند چسبیدن این سلول ها به دیواره عروق خونی را کنترل می کند. برخلاف سلول های بنیادی، نوتروفیل ها دو گیرنده رقابت کننده دارند که می توانند به مولکول های لنگری مربوطه که در عروق خونی متصل شوند. بلوک کردن یکی از این گیرنده ها با آنتی بادی موجب می شود که نوتروفیل ها برای مهاجرت در جهت جریان خون فوکوس بیشتری داشته باشند. به عقیده محققین شناسایی این فرایند و اصول پایه پشت پرده مهاجرت نوتروفیل ها می تواند راه گشای طراحی استراتژی های جدید برای تقویت مهاجرت و استفاده از نوتروفیل ها در شرایط بالین باشد.

پایان مطلب/

©2013 Royan Corporation. All Rights Reserved