اخبار بین المللی, سلول درمانی, طب ترمیمی
شماره: 32314
1398/10/24 - 10:18
سلول های پیش ساز جنینی در دیابت بارداری

قند خون بالا در دوران بارداری می‌تواند منجر به رشد زیاد جنین و بزرگ‌جثه ‌شدن نوزاد ‌شود که خود این موضوع می‌تواند مشکلاتی هنگام زایمان ایجاد کند. همچنین کنترل نشدن مناسب دیابت بارداری ممکن است منجر به تولد نوزادی با قند خون پایین، یرقان یا مشکل تنفسی شود.

به گزارش بنیان به نقل از Stemcellportal، جفت در دوران بارداری هورمون‌هایی ترشح می‌کند که می‌تواند منجر به افزایش قند خون مادر شود. در حالت عادی، لوزالمعده برای کنترل این افزایش به اندازۀ کافی انسولین تولید می‌کند ولی اگر این اتفاق نیفتد، سطح قند خون افزایش می‌یابد و منجر به دیابت بارداری می‌شود.

تلاش های تحقیقاتی نشان داده اند که مشخصه های تنظیم نامناسب متابولیک می تواند در سلول های حاضر در تکوین اولیه جنین بروز کنند. در این زمان سلول های بنیادی پرده آمنیوتیک می توانند نشان دهنده نحوه تاثیر گذاری محیط درون رحمی روی جنین باشند. در مطالعه ای در دانشگاه تاراگونای اسپانیا محققین نشان داده اند که چگونه دیابت بارداری فنوتیپ و عملکرد سلول های بنیادی پرده آمنیوتیک را تحت تاثیر قرار می دهد و تغییر در این سلول ها با وضعیت متابولیکی مادر و جنین مرتبط است. در واقع یافته های این مطالعه نشان می دهد که برنامه ریزی سازشی جنین در زمان دیابت بارداری می تواند اثر مستقیمی روی فرزند داشته باشد.

پایان مطلب/

©2013 Royan Corporation. All Rights Reserved