اخبار بین المللی, سلول درمانی, طب ترمیمی اخبار بین الملل
شماره: 33263
1399/04/31 - 12:45
کاهش مرگ و میر و عوارض جانبی COVID-19 در بیماران با پیشرفت در کارآزمایی های بالینی که از سلول های بنیادی مزانشیمی برای درمان استفاده می کنند

از زمان شیوع پاندمی کروناویروس جدید(COVID-19) در ووهان چین، این بیماری هزاران نفر را در سراسر دنیا به کام مرگ فرستاده است و روز به روز به این آمار اضافه می شود.

به گزارش بنیان به نقل از Stemcellsnews، در حال حاضر درمان خاصی برای کاهش مرگ و میر این بیماری وجود ندارد و روز به روز بر تعداد افراد مبتلا و در نتیجه مرگ ناشی از این بیماری اضافه می شود تا این که درمان یا واکسن موثر و مناسبی برای این بیماری کشف شود. در تلاش برای یافتن درمان موثر، جامعه پزشکی، محققین، داروسازان و بنیادهای سرمایه گذار به سرعت بیش از 500 کارآزمایی بالینی را برای درمان این بیماری و با استفاده از رژیم های دارویی ضد ویروسی و هم چنین داروهای موجود، در ترکیبات مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند. در این میان یک تغییر موضع از سمت استفاده از داروها به سمت استفاده از سلول درمانی برای مقابله با پاسخ های ایمنی و التهابی بیش از اندازه طی این بیماری نیز وجود داشته است. دکتر زوملا و همکارانش در دانشگاه کالج لندن به طور ویژه روی پیشینه و منطق استفاده و ارزیابی سلول های بنیادی مزانشیمی در درمان بیماران مبتلا به COVID-19 پرداخته اند. در حال حاضر گزارش های صادره از ClinicalTrials.gov و پلت فرم ثبت نامی کارآزمایی های بالینی سازمان بهداشت جهانی(WHO ICTRP) حاکی از 28 کارآزمایی بالینی بوده است که بدنبال کشف پتانسیل سلول های بنیادی مزانشیمی و محصولات مشتق از آن ها(اگزوزوم ها و ...) برای درمان COVID-19 بوده است و بسیاری از آن ها در کاهش عوارض و حتی درمان هایی بیماران امیدوار کننده نشان داده اند. به عقیده این محققین استفاده از پتانسیل سلول های بنیادی مزانشیمی در ترکیب با سایر داروهای ضد ویروسی موجود و ...، می تواند به میزان قابل توجهی نرخ مرگ و میر ناشی از COVID-19 و یا عوارض جانبی مربوط به آن را کاهش دهد.

پایان مطلب/

©2013 Royan Corporation. All Rights Reserved