اخبار بین المللی
شماره: 34051
1399/10/22 - 01:25
استفاده از مینی مغزها می تواند درک ما از مغز انسانی را افزایش دهد

مینی مغزها(mini-brains)، تجمعات بسیار کوچک از انواع مختلف سلول های مغز انسانی هستند. این مینی مغزها به عنوان ابزاری به محققین اجازه می دهند که نحوه تکوین مغز و بروز بیماری های مختلف مغزی را درک کنند و بتوانند داروهای جدید را روی آن ها تست کنند.

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، مینی مغزهای شخصی می توانند با استفاده از سلول های بنیادی گرفته شده از نمونه های پوست و موی فرد تولید شوند و اطلاعاتی را در مورد پیشرفت بیماری های مغزی در یک فرد و همم چنین پاسخ دهی آن فرد به داروها ارائه کنند.

برخلاف پیشرفت های زیاد صورت گرفته در رشد و تولید مینی مغزها، درک جزئیات دقیق آن چه در درون این مینی مغزها اتفاق می افتد بسیار مشکل است و معمولا محققین برای درک این امر نیازمند برش گیری و مشاهده آن ها زیر میکروسکوپ هستند و همین امر می تواند به نمونه آسیب بزند. برای اولین بار در مطالعه ای جدید محققین در مرکز تحقیقات HEPIA تصاویر سه بعدی با رزولوشن بالا از تک تک نورون های درون مینی مغزهای دست نخورده ارائه کرده اند. به این منظور آن ها تکنیک های جدید نشان دار کردن نورون های منفرد را با روش هایی که کل نمونه را کاملا شفاف می سازند، ترکیب کرده اند.

این محققین یک ماژول سفارشی و بسیار پیشرفته و مجهز به تشخیص دهنده های تصویری بسیار حساس را برای گرفتن تصاویر سه بعدی از مینی مغزهای کاملا سالم تولید کرده اند و در نتیجه نیازی به برش گیری از این مینی مغزها نیست. به موجب این تصاویر می توان مورفولوژی سه بعدی نورون های خاص و پراکنش آناتومیک آن ها درون مینی مغزها را مشاهده کرده و آنالیز کرد.

پایان مطلب/

©2013 Royan Corporation. All Rights Reserved