اخبار بین المللی
شماره: 34218
1400/01/01 - 01:05
اطلاعاتی در مورد حفاظت از سلول های عصبی

به نظر می رسد که مهار آنزیمی به نام کیناز زیپر لوسین دو گانه (DLK) قویا از نورون ها در برابر طیف وسیعی از بیماری های مخرب عصبی حمایت می کند اما این آنزیم بازسازی آکسون ها را نیز مهار می کند. تاکنون روش موثری برای تعدیل ژن ها به منظور بهبود بقای طولانی مدت نورون ها و هم چنین پیشبرد بازسازی آکسون ها ارائه نشده است.

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress،در مطالعه ای جدید، تیمی از محققین در دانشگاه کالیفرنیا خانواده ای از آنزیم ها موسوم به کیناز های GCK-IV را شناسایی کرده اند که مهار آن ها قویا از نورون ها حفاظت می کند و این در حالی است که اجازه بازسازی آکسون ها را نیز می دهد و همین امر آن را به یک رویکرد درمانی جذاب برای درمان برخی از بیماری های مخرب عصبی تبدیل می کند.

در این مطالعه محققین ابتدا سلول های گانگلیونی شبکیه(RGCs) را از سلول های بنیادی تولید کردند و در ادامه مجموعه ای از غربالگری ها را روی آن ها انجام دادند. این سلول های گانگلیونی شبکیه، نوعی نورون هستند که در نزدیک سطح داخلی شبکیه چشم قرار گرفته اند. آن ها اطلاعات بینایی را از گیرنده های نوری دریافت می کنند و با تجمیع آن ها به انتقال شان به مغز کمک می کنند. نتیجه غربالگری مواد شیمیایی مختلف، شناسایی مهار کننده خانواده آنزیمی GCK-IVبود که هم از سلول های گانگلیونی شبکیه حفاظت می کند و هم اجازه بازسازی آکسون ها را می دهد.

پایان مطلب/

©2013 Royan Corporation. All Rights Reserved