تاریخ انتشار: پنجشنبه 15 آبان 1399
فیبولین 5 برای میلین سازی سلول های شوآن ضروری است

  فیبولین 5 برای میلین سازی سلول های شوآن ضروری است

پژوهشی اخیرا در مجله STEM CELLS به چاپ رسیده است که ممکن است منجر به درمان جدیدی برای اختلالات مربوط به میلین مانند بیماری شارکو-ماری-توث(CMT) شود.
امتیاز: Article Rating

به گزارش بنیان به نقل از Stemcellportal، این مطالعه جدید نشان داده است که فیبولین 5 که یک پروتئین ترشح شونده بوسیله سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از ژله وارتون(WJ-MSCs) است، نقش مهمی را در تکوین سلول های شوآن در سیستم عصبی محیطی(PNS) بازی می کند.

یافته های این مطالعه جدید نشان می دهد که سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از ژله وارتون می توانند درمان بالقوه ای برای بیماری های مربوط به میلین مانند بیماری شارکو-ماری-توث(CMT)  باشند. بیماری شارکو ماری توث از هر 2500 نفر یک نفر را در سراسر دنیا تحت تاثیر قرار می دهد و شامل گروهی از اختلالات ژنتیکی ارثی است که منجر به آسیب عصبی و کوچک شدن و ضعیف شدن عضلات می شود.

در چند دهه اخیر، سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از بافت های مختلف به عنوان درمانی برای بیماری های مختلف مورد توجه قرار گرفته اند. در عین حال مشخص شده است که بسیاری از اثرات درمانی این سلول ها مربوط به فاکتورهای پاراکرین مشتق از آن ها است. در این میان مطالعات متعدد گزارش کرده اند پروتئین فیبولین 5(FBLN5) با تکثیر انواع متعدد سلول ها از جمله سلول های عضلانی صاف مرتبط است.

در گام اول این مطالعه روی گورخرماهی، محققین FBLN5 را به عنوان فاکتور پارکرین اصلی و کلیدی در میلین سازی شناسایی کردند و نشان دادند که این فاکتور برای تکثیر سلول های شوآن ضروری است. در ادامه آن ها نشان دادند که هم کشتی سلول های شوآن با سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از ژله وارتون یا تیمار آن ها با FBLN5 موجب افزایش تکثیر سلول های شوآن از طریق فعال شدن سلول های شوآن از طریق فعال شدن  مسیر پیام رسانی ERK می شود. طی فرایند میلین سازی سلول های شوآن، FBLN5 به اینتگرین ها متصل می شود و موجب تعدیل بازآرایی اکتین می شود. به طور هم زمان، FBLN5 به طور موثر نقص میلین سازی سلول های شوآن را نیز احیا می کند. به عقیده محققین استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از ژله وارتون یا تیمار با FBLN5 نوترکیب می تواند درمانی برای بیماری های مرتبط با میلین باشد.

پایان مطلب/

ثبت امتیاز
دیدگاه ها
دیدگاه ها
کلیدواژه
کلیدواژه