تاریخ انتشار: یکشنبه 11 آبان 1399
مینی ریه های آزمایشگاهی اثرات COVID بر ریه ها را به خوبی تقلید می کنند

  مینی ریه های آزمایشگاهی اثرات COVID بر ریه ها را به خوبی تقلید می کنند

عفونت کروناویروسی با آسیب زدن به آلوئول های ریوی موجب سندرم زجر تنفسی حاد می شوند.
امتیاز: Article Rating

به گزارش بنیان به نقل از Stemcellportal، فقدان مدل های آزمایشگاهی برای اپی تلیوم آلوئول های ریه انسانی موجب شده است که نحوه بیماری زایی COVID-19 به خوبی شناخته نشود. در پژوهشی جدید در دانشگاه Duke، دکتر هیرواکی کاتسورا و همکارانش یک سیستم کشت اسفیرهای آلوئولی را برای آماده و سازی و تمایز سلول های آلوئولار نوع دو و پنوموسیت های مشتق از بافت ریه ارائه کرده اند. آنالیزهای بافتی و ترانسکریپتومی این اسفیرهای آلوئولی به خوبی ویژگی ریه های تحت تاثیر COVID-19 قرار گرفته را نشان داد که از جمله آن ها می توان به پاسخ های التهابی ناشی از اینترفرون ها، از دست رفتن پروتئین های سورفکتانت و مرگ سلولی را اشاره کرد.

تیمار اسفیرهای آلوئولی با اینترفرون ها نیز به خوبی ویژگی های عفونت ویروسی مانند مرگ سلولی را شبیه سازی کردند. از طرفی اسفیرهای آلوئولی پیش تیمار شده با دوز پایین اینترفرون ها کاهش همانندسازی ویروس را نشان داد که نشان دهنده موثر بودن اینترفرون ها علیه SARS-CoV-2 است.

به عقیده کاتسورا، اسفیرهای آلوئولی مبتنی بر سلول های بنیادی، دیدگاه های جدیدی را در مورد نحوه بیماری زایی COVID-19 ارائه می دهد و می تواند مدل مناسبی برای درک بیماری های تنفسی باشد.

پایان مطلب/

ثبت امتیاز
دیدگاه ها
دیدگاه ها
کلیدواژه
کلیدواژه