تاریخ انتشار: یکشنبه 06 مرداد 1398
یک آنتی بادی منوکلونال امیدوار کننده برای سرطان های تخمدان و پانکراس

  یک آنتی بادی منوکلونال امیدوار کننده برای سرطان های تخمدان و پانکراس

دو مورد از کشنده ترین سرطان ها، سرطان های تخمدان و پانکراس هستند که بدلیل این که علایم اولیه نادری هستند، آن ها را کشنده های خاموش نیز می نامند. بنابراین آن ها معمولا تا زمانی که به مراحل پیشرفته و تقریبا لاعلاج نرسند، قابل تشخیص نیستند.
امتیاز: Article Rating

به گزارش بنیان به نقل از Stemcellportal، محققین سرطان در دانشگاه تگزاس در تلاش برای یافتن یک درمان موثر برای اشکال پیشرفته سرطان های تخمدان و پانکراس هستند. دکتر موک و همکارانش یک آنتی بادی منوکلونال را برای بلوک کردن عملکرد یک پروتئین ترشح شده بوسیله سلول های پیرامونی و حمایت کننده تومور در سرطان های تخمدان و پانکراس موسوم به MFAP5 طراحی کرده اند. این پروتئین در افراد مبتلا به این سرطان ها در سطوح بالا بیان می شود و با نرخ بقای کاهش یافته این سرطان ها مرتبط است. بررسی ها نشان داده است که پروتئین MFAP5 تشکیل عناصر مهم ریز محیط پیرامون تومورها مانند عروق خونی و بافت پیوندی فیبروزی که برای حمایت و تحریک تومور حیاتی هستند را شروع می کند و روی رشد و پراکنش آن ها تاثیر می گذارد. بلوک کردن این پروتئین می تواند مانع از تشکیل عروق خونی جدید و بافت اضافی در این ریز محیط شود و در نتیجه حمایت خونی و تغذیه ای از تومورهای مربوط به سرطان های تخمدانی و پانکراسی برداشته می شود.

دکتر موک و همکارانش یک آنتی بادی منوکلونال موسوم به anti-MFAP5 antibody را طراحی کرده اند که قادر به هدف قرار دادن پروتئین MFAP5 هستند و می تواند مانع از پیشرفت بیشتر تومورهای مذکور شود.

پایان مطلب/

ثبت امتیاز
دیدگاه ها
دیدگاه ها
کلیدواژه
کلیدواژه