تاریخ انتشار: دوشنبه 05 اسفند 1398
تلاش برای معکوس کردن ساعت تولید مثلی موش

  تلاش برای معکوس کردن ساعت تولید مثلی موش

محققین نرخ باروری موش های ماده پیر را با استفاده از دوزهای کوچکی از یک ترکیب متابولیکی که فرایندی پیری را در تخمک ها معکوس می کند، افزایش داده اند و امیدوارند که این رویکرد بتواند موجب افزایش باروری در زنانی شود که برای باردار شدن تلاش می کنند.
امتیاز: Article Rating

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، مطالعه ای در دانشگاه کوینزلند یک درمان غیر تهاجمی را نشان داده است که می تواند کیفیت و تعداد تخمک ها را حفظ کرده و احیا کند و موجب از بین رفتن یک سد بزرگ در باروری زنان پیر شود.

این محققین دریافته اند که از بین رفتن کیفیت تخمک ها طی پیری بدلیل سطوح پایین یک مولکول ویژه در سلول هایی است که برای تولید انرژی حیاتی هستند. به همین دلیل آن ها به بررسی این امر پرداختند که آیا فرایند پیری تولید مثلی می تواند بوسیله دوز خوراکی ترکیب پیش ساز این مولکول معکوس شود یا خیر. این مولکول ویژه  NAD(نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید) بود و پیش ساز آن NMN (نیکوتین آمید منونوکلئوتید) نام دارد. در این مطالعه تیمار موش های پیر با دوزهای اندکی از NMN که در آب خوراکی آن ها برای چهار هفته ریخته شد موجب شد که کیفیت تخمک ها به میزان زیادی افزایش یابد و همین امر موجب شد تعداد تولدهای زنده نیز به میزان قابل توجهی افزایش یابد. به عقیده محققین، این یافته می تواند فرصتی را برای احیای کیفیت تخمک در زنانی که سن شان بالا رفته است فراهم آورد و موجب افزایش نرخ بارداری شود.

پایان مطلب/

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلیدواژه
کلیدواژه