تاریخ انتشار: چهارشنبه 14 اسفند 1398
افزایش قدرت لوکوسیت ها برای از بین بردن سلول های سرطانی به کمک نانوذرات

  افزایش قدرت لوکوسیت ها برای از بین بردن سلول های سرطانی به کمک نانوذرات

پژوهشگران روش جدیدی را توسعه داده‌اند که به آنها کمک می‌کند تا سلول‌های سرطانی را که از طریق جریان خون مهاجرت می‌کنند از بین ببرند.
امتیاز: Article Rating

 به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، طی این مطالعه پژوهشگران راهی را برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در حال گسترش توسعه دادند. روش آنها "لیگاند القاکننده آپوپتوز مرتبط با فاکتور نکروزه کننده تومور"(TRAIL) نام دارد و از دو پروتئین متصل به سطح نانوذرات لیپید همراه با گیرنده چسبنده ای به E-سلکتین تشکیل شده است. هنگامی که این نانوذرات وارد جریان خون می شوند، E-سلکتین اجازه می‌دهد که آن ها به لوکوسیت های خونی متصل شوند. این سلول‌های ایمنی در حال حاضر تنها برای حمله به سلول‌های سرطانی توسعه داده شده‌اند که با پوشش TRAIL کارایی آنها افزایش می‌یابد.

 محققان می گویند برخورد بین لوکوسیت‌های پوشش داده شده توسط TRAIL و سلول‌های سرطانی در جریان خون، دائما اتفاق می‌افتد. برخورد این دو در جریان خون و در صدها نمونه خون از بیماران مبتلا به سرطان تست شده است. در همه موارد، در عرض دو ساعت، سلول‌های سرطانی زنده توسط این روش پاکسازی شدند. این روش در سرطان سینه، پروستات ، تخمدان، روده بزرگ و ریه  عمل می‌کند. گرچه تاکنون این روش بر روی موش‌ها آزمایش شده است اما محققین امیدوارند تا در آینده نزدیک این روش را بر روی انسان‌ها ازمایش کنند.

پایان مطلب/

ثبت امتیاز
دیدگاه ها
دیدگاه ها
کلیدواژه
کلیدواژه