تاریخ انتشار: شنبه 06 اردیبهشت 1399
استفاده از آدیپوسیت ها به عنوان دارورسان برای مقابله با سرطان

  استفاده از آدیپوسیت ها به عنوان دارورسان برای مقابله با سرطان

برای متوقف کردن و ممانعت موثر از عود مجدد سرطان، باید بدنبال یافتن راهی موثر برای انتقال مستقیم داروها به جایگاه تومور بود.
امتیاز: Article Rating

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، از آن جایی که سلول های چربی(آدیپوسیت ها) به طور گسترده ای در بدن انسان وجود دارند می توان آن ها را به سهولت جداسازی و خالص سازی کرد و به عقیده محققین از آن ها به عنوان ابزاری برای انتقال موثر داروهای ضد سرطانی استفاده کرد.

 در شرایط طبیعی سلول های توموری، سلول های چربی را برای آزادسازی اسید چرب و حمایت از رشد تومور تحریک می کنند. برای حل این مشکل، محققین یک داروی ضد سرطانی را به سلول های چربی اضافه کردند تا از آن ها به عنوان یک عامل نفوذی برای انتقال این دارو به جایگاه تومور استفاده کنند. محققین این رویکرد را با استفاده از داروی دوکسوروبیسین متصل به چربی تست کردند و مشاهده کردند که این دارو به خوبی درون قطرات چربی بارگیری شد.

 این رویکرد نه تنها می تواند قابلیت بارگیری دوکسوروبیسین به درون سلول های چربی را افزایش دهد بلکه می تواند سمیت سلولی ناشی از دوکسوروبیسین برای سایر بافت های بدن را نیز به حداقل برساند. با استفاده از این رویکرد، دوکسوروبیسین به همراه اسید چرب به تدریج از طریق متابولیسم چربی به سمت سلول های توموری آزاد می شود و بدین ترتیب رشد و عود مجدد سرطان را مهار می کند.

پایان مطلب/

ثبت امتیاز
دیدگاه ها
دیدگاه ها
کلیدواژه
کلیدواژه