تاریخ انتشار: یکشنبه 25 خرداد 1399
استفاده از پتانسیل سلول های بنیادی برای مقابله با پره آکلامپسی

  استفاده از پتانسیل سلول های بنیادی برای مقابله با پره آکلامپسی

پره آکلامپسی یک مشکل شایع در بارداری است که با افزایش فشار خون و آسیب به اندام ها همراه است و اغلب کلیه ها و کبد را در نیمه دوم بارداری تحت تاثیر قرار می دهد.
امتیاز: Article Rating

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، در سال های اخیر، از سلول درمانی برای درمان پره آکلامپسی در مدل های جانوری استفاده شده است و در مطالعه ای جدید نیز محققین سعی در استفاده از سلول های بنیادی/استرومایی مزانشیمی به عنوان یک درمان بالقوه برای پره آکلامپسی دارند.

سلول های بنیادی مزانشیمی به طور گسترده ای برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری قلبی عروقی مورد استفاده قرار گرفته اند و شمار محدودی از مطالعات سعی در استفاده از سلول های بنیادی یا وزیکول های مترشحه از آن ها به عنوان گزینه درمانی جدید برای پره آکلامپسی در مدل های پیش بالینی داشته اند و نتایج امیدوار کننده ای داشته اند. هر چند این نتایج امیدوار کننده بوده است اما مکانیسم عمل این سلول ها در ترمیم آسیب های ناشی از پره آکلامپسی مشخص نیست. محققین دانشگاه بلفاست سعی دارند که با به حداکثر رساندن پتانسیل درمانی سلول های بنیادی و وزیکول های آن ها و به حداقل رساندن عوارض جانبی، از سلول های بنیادی برای درمان پره آکلامپسی استفاده کنند.

پایان مطلب/

ثبت امتیاز
دیدگاه ها
دیدگاه ها
کلیدواژه
کلیدواژه