تاریخ انتشار: پنجشنبه 30 مرداد 1399
بهبود اسکار قرنیه به کمک سلول های بنیادی

  بهبود اسکار قرنیه به کمک سلول های بنیادی

قرنیه بافتی شفاف در جلوی چشم است که از چشم محافظت می کند و اجازه ورود نور به چشم را می دهد و 75 درصد متمرکز شدن نور در چشم به عملکرد قرنیه بستگی دارد. اما گاهی به دلایلی ، فرد دچار اسکار قرنیه و درنتیجه تاری دید و در نهایت نابینایی می شود
امتیاز: Article Rating

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، به عقیده محققین استفاده از سلول های بنیادی استرومای قرنیه(بافت میانی قرنیه) می توانند نقش امیدوار کننده ای را در جایگزینی بافت های اهدایی بازی  کنند.

این سلول های بنیادی قادرند ماتریکس خارج سلولی بخش استرومای قرنیه را بازسازی کنند و به این ترتیب شفافیت قرنیه را حفظ کنند. در این مطالعه که در سوربن فرانسه صورت گرفته است محققین با استفاده از مدل های موشی نشان داده اند که تزریق سلول های بنیادی استرومایی به ناحیه آسیب قرنیه موجب افزایش شفافیت قرنیه می شود که این امر مربوط به مهاجرت و رشد سلول های بنیادی استرومایی در قرنیه است و این در حالی است که هیچ گونه التهابی ایجاد نشد. به عقیده این محققین سلول های استرومایی قرنیه توانایی پیشبرد بازسازی بافت شفاف استرومای قرنیه را دارند و تزریق این سلول ها می تواند رویکردی جایگزین برای درمان اسکار قرنیه باشد.

پایان مطلب/

ثبت امتیاز
دیدگاه ها
دیدگاه ها
کلیدواژه
کلیدواژه