تاریخ انتشار: شنبه 30 شهریور 1392
ثبت یک گونه جدید آرکی به نام Halopenitus malekzadehii
توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران؛

  ثبت یک گونه جدید آرکی به نام Halopenitus malekzadehii

محققان ایرانی در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق شدند یک گونه جدید آرکی را با نام زنده یاد فریدون ملک زاده در نشریه بین المللی میکروبیولوژی سیستماتیک و تکاملی ثبت و منتشر نمایند.

امتیاز: Article Rating
به گزارش بنیان به نقل از روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: این گونه با نام علمی Halopenitus malekzadehii به سومين قلمرو حيات تعلق دارد که اغلب اعضاء وابسته به آن قادرند در شرايط سخت محيطي از قبيل غلظت بالاي نمك در حد اشباع، دماهای بسیار بالا تا 120 درجه سانتی گراد و محیطهای بسیار اسيدي یا قلیایی زندگي كنند.
فاضلی خاطر نشان کرد: گونه مذکور به علت ویژگی تحمل مقادیر بالای نمک از سویه محققان کشور مورد توجه قرار گرفت و بعد از طی مراحل کامل شناسایی به عنوان یک گونه جدید معرفی گردید. مطالعات کشف و معرفی گونه های جدید و بومی کشور یکی از اهداف اصلی بانک میکروارگانیسم ها در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران است که با هدف تعیین تنوع زیستی و شناسایی میکروارگانیسم ها، معرفی و ثبت آنها در جامعه علمی جهانی به نام ایران انجام می گیرد و این بار نیز نامگذاری یک گونه جدید با نام یکی از مفاخر علمی کشور در کانون توجه قرار گرفته است.
دکتر فاضلی در بیان علت نامگذاری این سویه به نام زنده یاد دکتر فریدون ملک زاده افزود: نامگذاری گونه های زیستی به نام دانشمندان و مفاخر علوم زیستی امری مرسوم و پسندیده است که بعضا از سوی محققان کشورهای مختلف به منظور پاسداشت تلاشها و مجاهدت های علمی اساتید و دانشمندان کهنه کار انجام می گیرد و ایران نیز که خود مهد علم و دانش است از این فرهنگ پسندیده بهره می گیرد. 
زنده یاد دکتر فریدون ملک زاده استاد تمام وقت میکروبیولوژی در دانشکده علوم دانشگاه تهران بود که منشأ خدمات فراوان و ارزشمند از جمله انتشار چندین مقاله علمی پژوهشی و بیش از 36 جلد کتاب در زمینه های باکتری شناسی، میکروبیولوژی و ویروس شناسی است. وی در سال 1378 به مناسبت کشف دو میکروارگانیسم  جدید از خاک های جنگلی ایران و نامگذاری آنها به نام ایران موفق به دریافت جایزه دوازدهمین جشنواره بین المللی خوارزمی گردید. ایشان پدر علم باکتری شناسی ایران نام دارد و  در شهریور سال  1391 در سن 79 سالگی  به دریار باقی شتافت. تربیت شدگان محضر استاد هم اکنون در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران راه استاد را در زمینه شناسایی میکروارگانیسمها  ادامه می دهند و حاصل این رهپویی، معرفی 23 گونه جدید میکروارگانیسم به جامعه جهانی است.
 شایان ذکر است که گونه Halopenitus malekzadehii  با شماره دسترسی IBRC-M 10418 در کلکسیون نگهداری و کشت میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخائر ژنتیکی و زیستی ایران نگهداری می شود. 
 
پایان مطلب/
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلیدواژه
کلیدواژه