تاریخ انتشار: پنجشنبه 15 دی 1390
قانونی برای حل چالش های رحم جایگزین نداریم

  قانونی برای حل چالش های رحم جایگزین نداریم

دبیر کمیته اخلاق پزشکی رویان  گفت: درحال حاضر مهمترین چالش ما در موضوع رحم جایگزین عدم وجود قانون است. اگر قانونی در این باره تدوین شود برای بسیاری از مشکلات راهکار پیدا می شود.
امتیاز: Article Rating

دکتر رضا عمانی سامانی  پزشک و دانشجوی مقطع PhD اخلاق پزشکی در گفتگو با بنیان در باره همایش سالانه اخلاق و حقوق بارداری اظهار داشت: افرادی با تخصص های مختلف فقه، حقوق، پزشکی و علوم اجتماعی دور هم جمع شده اند تا مشکلات و چالش هایی که در راه درمان ناباروری از طریق رحم جایگزین هست بیان و در صورت امکان راهکارهایی برای آن به دست آورند.

وی با اشاره به عدم وجود قانونی برای حل چالش های رحم جایگزین بیان داشت: با توجه به این مطلب، به فتاوی علما می توانیم تکیه کنیم که البته فتاوی آنها در این باره متفاوت است و طبیعتا روزی فرا می رسد که بیمار مقلد یک مرجع است و پزشک مقلد مرجع دیگر که مشکلاتی را برای هر دو به وجود می آورد.

مدیر گروه اپیدمیولوژی و سلامت باروری پژوهشگاه رویان تصریح کرد: 6 گروه مرجع تقلید داریم. یک گروه از جمله آیت الله منتظری، درمان ناباروری را از پایه حرام می دانند. گروهی فقط بین زن و شوهر این را قبول دارند و حضور شخص دیگر به صورت رحم جایگزین ویا با اهدا مخالفند. گروهی اهدای تخمک را قبول دارند اهدای اسپرم و جنین را قبول ندارند. یک گروه اهدای جنین را قبول دارند و اهدای اسپرم را نمی پذیرند.

دکتر سامانی ادامه داد: شناسنامه این بچه ها هم از دیگر معضلات ما است. طبق دستورالعمل، کسی که زایمان می کند مادر محسوب می شود اما در رحم جایگزین مادر کس دیگری است و قرار است فرد دیگری کودک را به دنیا آورد لذا گواهی ولادت به نام مادر جانشین صادر می شود و طبیعتا شناسنامه هم به نام او گرفته می شود و این معضلی است که راهکاری برای آن متصور نیستیم.

وی برای حل این مشکل در حال حاضر گفت: کارهایی که انجام می شود کارهای غیرقانونی است. شخص رحم جانشین با شناسنامه فرد درخواست کننده در بیمارستان بستری می شود واگر بلایی سرش بیاید ، در حقیقت بلا سر فردی آمده که شناسنامه اش آنجاست.

به گفته دکتر سامانی مادرهای جایگزین هنوز در فرهنگ ما جانیافتاده اند و نادر کسانی وجود دارند که به دلیل ضعف مالی و یا برای رضای خدا برای اینکه خانواده دیگری از نعمت فرزند برخوردار شوند این را قبول می کنند و چون هنوز در کشور شناخته شده نیست با مشکلاتی همراه است.

وی درباره سازماندهی افراد درخواست کننده برای اجاره رحم گفت: پژوهشگاه رویان این افراد را سازماندهی نمی کند بلکه خود افراد مراجعه می کنند.

دکتر سامانی شرایط پزشکی و شرایط اجتماعی که فرد رحم جایگزین باید داشته باشد شامل موارد متعددی از جمله متاهل و دارای همسر بودن فرد عنوان کردو گفت: چون از نظر جامعه حامله شدن فرد فاقد شوهر مساله است و باید شخصی هم باشد تا از این زن حامله حمایت کند فرد باید همسر داشته باشد.

دبیر کمیته اخلاق پزشکی رویان درباره هزینه های اجازه رحم گفت: این کار چون قرار داد آزاد بین دو نفر است توسط خودشان توافق می شود. 8 الی 9 میلیون برای کل کار و یک هزینه ماهانه برای رفع نیازهای این 9 ماه به این خانم داده می شود.

پایان مطلب/

 

 

ثبت امتیاز
دیدگاه ها
دیدگاه ها
کلیدواژه
کلیدواژه