تاریخ انتشار: یکشنبه 01 فروردین 1400
اطلاعاتی در مورد حفاظت از سلول های عصبی

  اطلاعاتی در مورد حفاظت از سلول های عصبی

به نظر می رسد که مهار آنزیمی به نام کیناز زیپر لوسین دو گانه (DLK) قویا از نورون ها در برابر طیف وسیعی از بیماری های مخرب عصبی حمایت می کند اما این آنزیم بازسازی آکسون ها را نیز مهار می کند. تاکنون روش موثری برای تعدیل ژن ها به منظور بهبود بقای طولانی مدت نورون ها و هم چنین پیشبرد بازسازی آکسون ها ارائه نشده است.
امتیاز: Article Rating

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress،در مطالعه ای جدید، تیمی از محققین در دانشگاه کالیفرنیا خانواده ای از آنزیم ها موسوم به کیناز های GCK-IV را شناسایی کرده اند که مهار آن ها قویا از نورون ها حفاظت می کند و این در حالی است که اجازه بازسازی آکسون ها را نیز می دهد و همین امر آن را به یک رویکرد درمانی جذاب برای درمان برخی از بیماری های مخرب عصبی تبدیل می کند.

در این مطالعه محققین ابتدا سلول های گانگلیونی شبکیه(RGCs) را از سلول های بنیادی تولید کردند و در ادامه مجموعه ای از غربالگری ها را روی آن ها انجام دادند. این سلول های گانگلیونی شبکیه، نوعی نورون هستند که در نزدیک سطح داخلی شبکیه چشم قرار گرفته اند. آن ها اطلاعات بینایی را از گیرنده های نوری دریافت می کنند و با تجمیع آن ها به انتقال شان به مغز کمک می کنند. نتیجه غربالگری مواد شیمیایی مختلف، شناسایی مهار کننده خانواده آنزیمی GCK-IVبود که هم از سلول های گانگلیونی شبکیه حفاظت می کند و هم اجازه بازسازی آکسون ها را می دهد.

پایان مطلب/

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلیدواژه
کلیدواژه