تاریخ انتشار: شنبه 11 تیر 1401
تولید سلول‌ بنیادی انسولین‌ساز در رویان
عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان عنوان کرد:

  تولید سلول‌ بنیادی انسولین‌ساز در رویان

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان عنوان کرد: ما امروز به این قابلیت و توانایی دست پیدا کردیم که سلول‌های ترشح کننده انسولین و سلول‌های عصبی و دوپامین را در محیط‌های آزمایشگاهی و کلینیکی تولید کنیم.
امتیاز: Article Rating

به گزارش بنیان به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، یاسر تهمتنی عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان و رئیس مرکز تحقیقات سلامت متابولیک درمورد دستاورد‌های پژوهشگاه در حوزه سلول‌های بنیادی گفت: سال‌هاست که از کشف سلول‌های بنیادی جنینی انسانی در پژوهشگاه رویان می‌گذرد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان گفت: خیلی مهم دیگر این است که وقتی از سلول درمانی با استفاده از سلول‌های بنیادی صحبت می‌کنیم یعنی پای میلیاردها سلول در میان است لذا باید این سلول‌ها را در تعداد بالا تولید می‌کردیم که این گام بزرگ در پژوهشگاه رویان اتفاق افتاد.

وی افزود: این سلول‌ها خاصیت تکثیرشوندگی دارند و می‌توانند به صورت صعودی انواع سلول‌های مختلف بدن را نیز تولید کنند. به عنوان مثال سلول‌هایی که در بیماری‌های پیش رونده مانند بیماری‌های کبدی و عصبی و انواع دیابت تخریب می‌شوند با استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی قابل تولید هستند.

رئیس مرکز تحقیقات سلامت متابولیک همچنین از ورود مهندسان فراوان به این مرکز برای آشنایی با محققان سلول‌های بنیادی سخن گفت و اظهارکرد: مهندسان در تلاشند که روش‌ها و تجهیزات را تولید کنند تا ما هم بتوانیم سلول‌های بنیادی را در ابعاد بسیار بالا تولید کنیم.

تهمتنی افزود: به دنبال توسعه این علم در سراسر کشور هم اکنون متخصصان با این فناوری آشنایی کامل دارند و می‌دانند که این سلول‌ها درمورد کدام بیماری‌ها به کار برده می‌شوند.

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلیدواژه
کلیدواژه