تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 23 مهر 1392
علائم توده های کلیوی در مراحل پیشرفته ظاهر می شود
جراح کلیه و مجاری ادرار

  علائم توده های کلیوی در مراحل پیشرفته ظاهر می شود

یک جراح کلیه و مجاری ادرار گفت: توده هایی که در کلیه ایجاد می شود می توانند توده های بدخیم (سرطان) ، توده های خوش خیم و یا کیست باشند که همه در داخل کلیه حفره ایجاد می کنند. این توده ها در مراحل اولیه هیچگونه علائمی ندارند و تنها علائمشان در مراحل پیشرفته ظاهر می شود.
امتیاز: Article Rating
دکتر عباس بصیری در این باره به خبرنگار بنیان افزود: پزشک متخصص با روش های تشخیصی و تصویربرداری نوع این توده ها را از یکدیگر تفکیک می کند و براساس نوع آنها اقدامات درمانی صورت می گیرد.
 وی با تاکید بر اینکه افراد باید هر دو سال یک بار برای اطمینان از سلامت کلیه شان سونوگرافی انجام دهند، خاطر نشان کرد: سونوگرافی و چکاب های روتین به پیدا کردن تومورها و توده ها کمک می کند و باعث می شود تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شود.
او اضافه کرد: علائم توده های کلیوی با درد پهلو، دیدن خون در ادرار و حالت تهوع و استفراغ ظاهر می شود البته این علائم در مراحل پیشرفته بیماری است و زمانی بیمار با این علائم مواجه می شود که توده بزرگ شده است. 
این فوق تخصص اندویورولوژی ادامه داد: درمان این توده ها برحسب نوعشان متفاوت است. امروزه با لاپاروسکوپی تومورهای کلیه تخلیه می شوند و در مواقع نادری که پزشک با تومورهای بزرگ مواجه می شود جراحی باز را انتخاب می کند . البته در مواقعی که تومور به نواحی اطرافش کمتر منتشر شده باشد می توان از داروهای کمکی هم استفاده کرد .
وی تصریح کرد: سرطان کلیه تومورهای توپری هستند که مایعی داخل آنها نیست. این توده های بدخیم را با برداشتن کلیه در مراحل پیشرفته و یا برداشتن قسمتی از کلیه در مراحل اولیه می توان درمان کرد. اما اگر توده خوش خیم باشد برداشتن توده و بافت اطراف آن کافی است و معمولا کلیه نگه داشته می شود. 
بصیری در خاتمه اضافه کرد: پیشرفت های کشورمان در جراحی کلیه، در صدر آمارهای جهانی است و تکنیک های درمانی سنگ های کلیه که از طریق پوست و بدون انجام شکاف صورت می گیرد از سال 1371 در ایران انجام می شود و در این روش از طریق برشی دو سانتیمتری روی پوست در ناحیه پهلو، سنگ بزرگ کلیه خرد شده و خارج می شود. 
پایان مطلب/
 
ثبت امتیاز
نظرات
یکشنبه, 10 اردیبهشت,1396

پزشک مشاور

فاطمه@:
باسلام
بهتر است به پزشک متخصص دیگری دراین زمینه رجوع کنید و هرچه سریعتر از خون و یا توده ایجاد شده نمونه برداری کنند چون اصلا تشخیص نیازی به بزرگی وکوچکی حجم توده ندارد.

یکشنبه, 10 اردیبهشت,1396

فاطمه

سلام من حدود 5 ماه میشه که توده خوش خیم در کلیه سمت راستم دارم و پیش هر دکتری رفتم جواب قطعی بهم ندادن و گفتن باید منتظر باشیم تا توده بزرگتر بشه تا بتونیم درمانشون کنیم

ﺳﻪشنبه, 02 اردیبهشت,1393

omid

سلام. <br />من یه عاشقم. <br />یه عاشق که هنوز به عشقم نرسیدم.به خاطر پول. <br />تو این دوره حرف اولو پول میزنه.بعد چیزای دیگه. <br />به هر دری زدم هر کاری کردم نشد. <br />شاید به نظر بعضیا دیوونگی باشه.ولی میخوام کلیمو بفروشم. <br />من عاشقم. <br />به خاطر عشقم. <br />هر بیماری یا هر کس که یه بیمار کلیوی داره اگه کلیه میخوان به جیمیلم پیام بدن. <br />ازتون خواهش میکنم الکی پیام ندین.من واقعا میخوام این کارو بکنم. <br />برای اطلاعات بیشتر به جیمیلم پیام بدین. <br />از هر جهت کلیه هام سالمن.گروه خونیمم O+ <br />جیمیلم:loveeternal653@gmail.com <br />اینم شمارم 09397331275

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلیدواژه
کلیدواژه