تاریخ انتشار: چهارشنبه 30 فروردین 1391
هدفگیری سلول‌های سرطانی با استفاده از نانوحباب‌

  هدفگیری سلول‌های سرطانی با استفاده از نانوحباب‌

محققان دانشگاه 'رایس' با همكاری مركز سرطان دانشگاه تگزاس موفق به هدفگیر سلول‌های سرطانی با استفاده از نانو حباب‌ شدند.امتیاز: Article Rating
به گزارش بنیان، ساینتفیك نوشت: محققان در این روش با استفاده از نانوذرات جاذب نور انرژی لیزر را به نانوحباب‌های پلاسمایی تبدیل می‌كنند كه امكان تزریق مستقیم دارو به سلول‌های سرطانی را فراهم می‌كند.

بر اساس آزمایشات انجام گرفته روی سلول‌های سرطانی مقاوم در برابر شیمی‌درمانی، دانشمندان دریافتند كه تاثیر تزریق مستقیم دارو با این شیوه نسبت به روش‌های متداول شیمی درمانی، 30 درصد بیشتر است.

بر خلاف روش‌های قبلی كه در آنها از نانوذرات استفاده می‌شد، در این شیوه جدید از نانو حباب‌هایی استفاده می‌شود كه دارو را تنها به سلول‌های سرطانی منتقل كرده و آن‌ها را از بین می‌برند و به سلول‌های سالم آسیبی نمی‌زنند.

به گزارش ایرنا، نانوحباب‌های مورد استفاده در این شیوه بر اثر برخورد پرتو لیزر با مجموعه‌ای از نانوذرات، درست زیر غشای بیرونی سلول‌های سرطانی تشكیل شده و به‌طور موقت، حفره‌ای را درون این غشا ایجاد می‌كنند. به این ترتیب داروی شیمی‌درمانی به سادگی وارد سلول سرطانی شده و آن را نابود می‌كند.

این شیوه جدید، درزمینه درمان بیماری‌های ژنتیكی نیز كاربرد دارد.
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلیدواژه
کلیدواژه