مشاهده خبر
ﺳﻪشنبه 19 اردیبهشت 1396
تعداد بازدید: 376
تعداد نظرات: 0

سلول های بنیادی تخریب نورون های حرکتی را کاهش می دهند

سلول های بنیادی تخریب نورون های حرکتی را کاهش می دهند
محققین ژاپنی توانسته اند به کمک سلول های بنیادی تخریب نورون های حرکتی را در موش های مبتلا به ALS آهسته کنند. این دستاورد می تواند راه را برای درمان انسان های مبتلا به این بیماری ها هموار کند.

به گزارش بنیان به نقل از stem-cells-news، در این مطالعه محققین ژاپنی در دانشگاه های کیوتو و کیئو سلول های بنیادی را به موش های مدل شده برای اسکلروزیس جانبی آمیوتروفیک(ALS) پیوند شد. در گزارشی که چندی پیش این محققین منتشر کرده اند بیان کرده اند که میزان تخریب عصبی در این موجودات حدود 8 درصد کاهش یافته است. بیماری ALS، بیماری مربوط به نورون های حرکتی است که در کنترل حرکات نقش دارند و تخریب آن ها موجب می شود که فرد کنترلی روی عضلاتش نداشته باشد و به مرور زمان این عضلات آتروفی می شوند. هرچند به نظر می رسد که این بیماری اثری روی عملکرد روانی و شناختی نداشته باشد اما پیشرفت آن روی اغلب عضلات بدن از جمله عضلات تنفسی و عضلات مربوط به بلع اثر می گذارد. از جمله مشهورترین اشخاصی که به این بیماری مبتلا است، استفان هاوکینگ فیزیک دان مشهور بریتانیایی است که بدلیل ابتلا به این عارضه به طور کامل فلج شده است.

در مطالعه مذکور، محققین ژاپنی از سلول های بنیادی پرتوان القایی(iPSCs) استفاده کردند و آن ها را به سلول های پیش ساز عصبی و در نهایت به نورون های حرکتی تبدیل کردند و ناحیه کمری طناب نخاعی موش های مدل برای ALS پیوند کردند. همان طور که گفته شد این سلول درمانی موجب بهبودی محسوسی در عملکرد حرکتی موش ها شد. این محققین امیدوارند با برطرف کردن نواقص و افزایش کارایی آن ها، در آینده ای نزدیک از این سلول درمانی ها در مطالعات بالینی برای انسان نیز استفاده کنند.

پایان مطلب/

تصاویر
  • سلول های بنیادی تخریب نورون های حرکتی را کاهش می دهند