تاریخ انتشار: شنبه 18 اردیبهشت 1400
آخرین اخبار استفاده از سلول های  بنیادی برای درمان بیماری های کلیوی

  آخرین اخبار استفاده از سلول های  بنیادی برای درمان بیماری های کلیوی

مسئول گروه کلیه دپارتمان سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان از آخرین اخبار در خصوص استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی برای درمان  بیماری های حاد و مزمن کلیوی و جدیدترین تحقیقاتی که در زمینه بیماری های کلیوی در حال انجام است خبر داد.
امتیاز: Article Rating

 رضا مقدسعلی، عضو هیات علمی و متخصص علوم سلولی تکوینی پژوهشگاه رویان، در گفت و گو با خبرنگار سایت خبری " بنیان " در مورد روش سلول درمانی به کار رفته در نارسایی های حاد و مزمن کلیوی گفت: اگر نارسایی کلیه به مرحله End stage  نرسیده و بافت کلیه همچنان عملکرد خود را حفظ کرده باشد و همینطور بافت نکروزه نشده باشد،  میتوان استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی که از مغز استخوان خود فرد گرفته می شود و با توجه به خصوصیات بارز این سلول ها ازجمله خاصیت ضد التهابی و ضد آپپتوزی، برای پیشبرد روند ترمیم کلیه در این بیماران  و به عنوان یک درمان حمایتی به کار گرفت.
در ادامه در مورد نارسایی های مزمن کلیوی گفت: اگر نارسایی کلیه به مرحله End stage  رسیده باشد و بافت کلیه عملکرد خود را ازدست داده باشد که عمدتا نیز در بیماری های با فشار خون بالا و دیابت اتفاق می افتد. بنابراین تنها راه درمانی کمک به این بیماران باز سازی و تولید بافت جدید می باشد که در این زمینه سلول درمانی با کمک مهندسی بافت وارد عمل می شود تا با لود کردن سلول روی داربست های طبیعی و سنتتیک بتوانند برای پیوند به این بیماران اقدام کنند. لازم به ذکر است که این روش درمانی هنوز در مرحله تحقیقاتی می باشد.
وی افزود: در طرحی برای درمان نارسایی های مزمن کلیوی ناشی از فشار خون بالا و دیابت و همچنین کلیه پلی کیستیک از سلول های بنیادی مزانشیمی استفاده کرده ایم و به نتایج خوبی نیز در خصوص ایمنی این سلول ها در بیماران دیده شده است ولی برای انجام بررسی های اثربخشی این سلول ها در فاز دوم وسوم بالینی بیماران نیازمند تامین بودجه هستیم.  

آخرین اخبار استفاده از سلول های  بنیادی برای درمان بیماری های کلیوی

مسئول گروه کلیه دپارتمان سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان از آخرین اخبار در خصوص استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی برای درمان  بیماری های حاد و مزمن کلیوی و جدیدترین تحقیقاتی که در زمینه بیماری های کلیوی در حال انجام است خبر داد.

 رضا مقدسعلی، عضو هیات علمی و متخصص علوم سلولی تکوینی پژوهشگاه رویان، در گفت و گو با خبرنگار سایت خبری " بنیان " در مورد روش سلول درمانی به کار رفته در نارسایی های حاد و مزمن کلیوی گفت: اگر نارسایی کلیه به مرحله End stage  نرسیده و بافت کلیه همچنان عملکرد خود را حفظ کرده باشد و همینطور بافت نکروزه نشده باشد،  میتوان استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی که از مغز استخوان خود فرد گرفته می شود و با توجه به خصوصیات بارز این سلول ها ازجمله خاصیت ضد التهابی و ضد آپپتوزی، برای پیشبرد روند ترمیم کلیه در این بیماران  و به عنوان یک درمان حمایتی به کار گرفت.

در ادامه در مورد نارسایی های مزمن کلیوی گفت: اگر نارسایی کلیه به مرحله End stage  رسیده باشد و بافت کلیه عملکرد خود را ازدست داده باشد که عمدتا نیز در بیماری های با فشار خون بالا و دیابت اتفاق می افتد. بنابراین تنها راه درمانی کمک به این بیماران باز سازی و تولید بافت جدید می باشد که در این زمینه سلول درمانی با کمک مهندسی بافت وارد عمل می شود تا با لود کردن سلول روی داربست های طبیعی و سنتتیک بتوانند برای پیوند به این بیماران اقدام کنند. لازم به ذکر است که این روش درمانی هنوز در مرحله تحقیقاتی می باشد.

وی افزود: در طرحی برای درمان نارسایی های مزمن کلیوی ناشی از فشار خون بالا و دیابت و همچنین کلیه پلی کیستیک از سلول های بنیادی مزانشیمی استفاده کرده ایم و به نتایج خوبی نیز در خصوص ایمنی این سلول ها در بیماران دیده شده است ولی برای انجام بررسی های اثربخشی این سلول ها در فاز دوم وسوم بالینی بیماران نیازمند تامین بودجه هستیم. 

 

سلول های بنیادی مزانشیمی در ایمونولوژی پیوند در ارتباط با پیوند کلیه، افزایش بقای پیوند و کاهش اثر داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی کارایی دارد

وی در تقسیم بندی بیماری های کلیوی به دو نوع بیماری ژنتیکی و بیماری‌های گلومرولی‏ اشاره کردند. همچنین در ادامه افزودند که استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی در ایمونولوژی پیوند در ارتباط با پیوند کلیه، افزایش بقای پیوند و کاهش اثر داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی کارایی دارد که در مدل های حیوانی و در فاز اول بالینی به نتایج خوبی رسیدند و برای بیماری بی اختیاری ادراری در خانم ها و آقایان نیز توانستند با پیوند این سلول های مزانشیمی دو فاز بالینی را با موفقیت سپری کنند ولی برای انجام فاز نهایی کلینیکال و پیگیری روند درمانی در تعداد بیماران بیشتر نیازمند تامین بودجه هستند.

وی همچنین در خصوص مشخصات بیمارانی که وارد این طرح می شوند افزود: بیماران کلیوی برای ورود به این طرح، از نظر بالینی نباید به مرحله دیالیز و کاندیدی برای پیوند رسیده باشند. انتخاب بیماران براساس میزان فیلتراسیون گلومرولی یا  اندکس آزمایشگاهی برای کارکرد کلیه است و در محدوده مشخص در طرح تعریف شده است. اگر نتایج خوب باشد و کارایی سلول ها ثابت شود در بیماران دیگر نیز تزریق انجام خواهد شد.

ودر پاسخ به این سوال که این انجام این طرح ها آیا فقط توسط مرکز شما یا با همکاری مراکز دیگر انجام میشود؟ پاسخ داد: ما برای انجام کارآزمایی های بالینی با مراکز دیگر مانند دانشگاه های علوم پزشکی متخصصین این حوزه در مراکز درمانی متعددی در حال همکاری بوده و کارآزمایی ها به صورت مشترک انجام می شود. هر دو طرح پلی کسیتیک و نارسایی مزمن کلیه با همکاری خانم دکتر محلوق،از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران- ساری در حال انجام است. همچنین با دانشگاه شهید بهشتی در زمینه پیوند سلول بنیادی مزانشیمی برای بحث های ایمونولوژی پیوند، درحال همکاری هستیم.

مقدسعلی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه روش های درمانی جدیدی را برای درمان بیماران اتخاذ کرده اند گفت: از جمله کارهای تحقیقاتی  جدیدی که در مقاطع مختلف ارشد، دکتری و پسا دکتری درحال انجام است می توان به طرح های تمایز سلول های بنیادی به سلول های کلیوی، بحث دگر تمایزی سلول های فیبروبلاستی به سلول های کلیوی ، بحث تولید ارگانوئید ها برای بررسی اثرات دارویی و همچنین می توان به طرح هایی در حوزه مهندسی بافت اشاره کرد.

مقدسعلی در آخر افزود تاکنون  بخش زیادی از هزینه انجام این طرح ها با کمک خیرین بوده است ولی برای شروع کار آزمایی بالینی این طرح ها همچنان نیازمند تامین بودجه و حمایت خیرین هستیم تا بتوانیم اثربخشی این سلول ها را با افزایش تعداد تزریق در بیماران بیشتری بررسی و به مرحله درمان برسانیم.

پایان مطلب/

 

 

ثبت امتیاز
نظرات
پنجشنبه, 16 دی,1400

NIMA

سلام . دکترهای عزیز کلیه مصنوعی سا خته شده و خیلی از کشورها دستگاه دیالیز جمع آوری شده ودیگر دیالیز انجام نمی دهند از کلیه مصنوعی استفاده میشود که حتی به دارو احتیاج ندارند بعداز عمل ازشماها تقاظ دارم این کلیه مصنوعی را وارد کشور عزیزمان کنید تا جانه هزاران نفر نجات پیدا کند ومن وهزاران بیمار دیگر دست شما هارا می بوسیم و تشکر میکنیم واگر هزینه دارد هم پرداخت میکنیم با تشکر

ﺳﻪشنبه, 19 مرداد,1400

سيدمرتضي

سلام آقاي مقدسعلي الان آزمايشهاي تحقيقاتي ترميم نقص عملكرد كليهباسلول بنيادي به كجا رسيده؟خواهشا دست بجنبونيد چندين كشور به اين مهم دست پيداكرده اند اگر براتون زمان بره از اساتيد و پزشكان اون كشورها دعوت كنيد واز معلوماتشون بهره بگيريديا از مقالات وحتي پزشكي معكوس استفاده كنيد آمار بيماران كليوي در كشور بالاست ودارن از دست ميرن تورو خدا كاري كنيد

یکشنبه, 23 آبان,1400

پزشک مشاور

سید مرتضی@:
با سلام
آقای دکتر در حال حاضر با متخصصین داخلی این حوزه در مراکز درمانی متعددی در حال همکاری بوده به طور مثال کارآزمایی ها به صورت مشترک برای دو طرح کلیه پلی کسیتیک و نارسایی مزمن کلیه با همکاری خانم دکتر محلوق از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران- ساری در حال انجام است.

شنبه, 26 تیر,1400

سيدمرتضي

سلام شمارا به خدا فكري به حال بيماران نارسايي كليه برداريد كه تعدادشان هم زياده چرا سالهاس كشورهاي جهان به اين مهم(بازسازي كليه باسلول بنيادين)دست يافته اندوماهنوز اندر خم يك كوچه ايم يك همت جهادي ميخادكه متاسفانه نداريدخون اين همه انسان به دليل تعلل شمايان گردن شماست سمينار وهمايش بگيريد واز پزشكان موفق دنيادعوت كنيد وتبادل اطلاعات نموده يا ازپزشكي معكوس كمك بگيريدآخه ماكه در پزشكي حرف اول راميزنيم درست نيست كه در همچين موضوع مهمي كم بياريم من ومادرم سالهاس بيمار كليوي داريم من به جهنم مادرم جلوي چشمام مثل شمع آب ميشه درد ميكشه واذيت ميشه شمارابه مقدساتتون دست بجنبونيد

ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلیدواژه
کلیدواژه