تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 27 اردیبهشت 1401
استفاده از ورق فیبروئین ابریشم با سلول‌های بنیادی مزانشیمی برای بازسازی تاندون

  استفاده از ورق فیبروئین ابریشم با سلول‌های بنیادی مزانشیمی برای بازسازی تاندون

داربست‌های ابریشمی حاوی سلول‌های بنیادی به بهبود تاندون‌های آسیب‌دیده سرعت می‌بخشند.
امتیاز: Article Rating

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیان، تاندون‌ها بافت‌های مهمی هستند که ماهیچه‌ها را به استخوان متصل می‌کنند، اما ممکن است در اثر حرکات در حین ورزش یا سایر فعالیت‌های بدنی پاره یا ضعیف شوند. بهبودی این آسیب‌ها ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد، و حتی در آن زمان نیز معمولاً به طور کامل بهبود نیابند که منجر به ضعیف‌تر شدن تاندون‌ها و افزایش خطر آسیب‌دیدگی دیگر می‌شود. آسیب‌های تاندون دردناک هستند و همیشه به درستی بهبود نمی‌یابند.

اکنون محققان موسسه Terasaki  نشان داده‌اند که داربست‌های ابریشمی مملو از سلول‌های بنیادی می‌توانند به بازسازی موثرتر تاندون‌ها کمک کنند. در سال‌های اخیر محققان روش‌هایی را برای کمک به بازسازی تاندون‌های آسیب دیده آزمایش کرده‌اند. این تلاش‌ها شامل داربست‌های هیدروژلی با همان قوام تاندون‌های طبیعی برای کمک به تسریع روند بهبودی است، که در آن یا یک ماده دو وجهی که می‌تواند دو بخش از یک تاندون را محکم نگه دارد و در عین حال به آن اجازه می‌دهد روی بافت‌های دیگر سر بخورد. برخی دیگر، از داربست‌های مملو از سلول‌های بنیادی استفاده می‌کنند.
در مطالعه جدید، محققان تراساکی داربست خود را ساختند که می‌تواند تاندون را در حین بهبود پشتیبانی کند. این داربست از فیبروئین ابریشم جفت شده با هیدروژل معروف به GelMA ساخته شده است. اولی به داربست استحکام و کشش می‌بخشد، در حالی که دومی زیست سازگار است و سلول‌ها را به چسبیدن و رشد تشویق می‌کند. پس از آزمایش برای بدست آوردن نسبت‌های مناسب از مواد تشکیل دهنده، این تیم ورقه‌های نانوالیافی از فیبروئین ابریشم و مواد GelMA (SG) خود را ساختند. سپس ورقه‌ها با سلول‌های بنیادی مزانشیمی (MSCs) کاشته می‌شوند که نه تنها می‌توانند به چندین نوع سلول تمایز یابند، بلکه با تولید مولکول‌های سیگنالی که سلول‌های ایمنی را به آن ناحیه فرا می‌خوانند و رگ‌های خونی جدید را تشویق می‌کنند، به بازسازی کمک می‌کنند.
 این تیم ورقه‌های SG  حاوی سلول‌های بنیادی را در موش‌هایی که به تاندون آشیل آسیب دیده بودند، آزمایش کردند. در مقایسه با سایر داربست‌های مملو از سلول‌های بنیادی، داربست‌های ساخته شده از SG سریع‌ترین سرعت بهبود تاندونی را داشتند، در حالی که فیبرها تاندون فشرده را تشکیل می‌دهند، و محل‌های آسیب را کاهش می‌دهند و اجزای عضلانی را بازسازی می‌کنند. HanJun Kim، محقق ارشد این مطالعه گفت: اثرات هم افزایی ظرفیت GelMA برای حمایت از تشکیل بافت احیاکننده و مزایای ساختاری فیبروئین ابریشم، مواد کامپوزیتی حاضر را برای ترمیم تاندون مناسب می‌سازد.
این تیم امیدوار است که با کار بیشتر، داربست های مملو از سلول‌های بنیادی در نهایت بتواند به درمان‌های جدیدی برای آسیب‌های تاندون منجر شود. این تحقیق در مجله Small منتشر شد.
پایان مطلب/
لینک منبع: 
https://doi.org/10.1002/smll.202107714 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلیدواژه
کلیدواژه