تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 26 اردیبهشت 1391
پرورش دندان‌هاي طبيعي با سلول های بنيادي!

  پرورش دندان‌هاي طبيعي با سلول های بنيادي!

شايد از دست دادن دندان در كودكي خاطره چندان ناخوشايندي نباشد؛ اما در بزرگسالي بسيار نامطلوب است ؛ از اين رو دانشمندان دانشگاه نوا ساوث‌ايسترن، در تلاش براي دستيابي به دندانهاي طبيعي از سلول های خود فرد، به بررسي شيوه‌هاي ممكن براي كنترل رشد سلول های بنيادي به منظور توليد بافت دنداني پرداخته‌اند.
امتیاز: Article Rating
به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رويكرد محققان آمريكايي، استخراج سلول های بنيادي از بافت دهاني مانند داخل بافت دندان يا مغز استخوان است.

اين سلول ها پس از جمع‌آوري در يك چارچوب پليمري به شكل دندان دلخواه نصب مي‌شود. اين پليمر از مواد مشابه مورد استفاده در ساختار زيستي قابل جذب مجدد بوده؛ از اين رو اين چارچوب به مرور زمان حل مي‌شود.

پس از آن دندانها بطور جداگانه رشد كرده و در دهان فرد قرار مي‌گيرند يا اين كه سلول بنيادي را درون دهان پرورش داده تا طي چند ماه به اندازه يك دندان كامل برسد.

تاكنون اين دندانها در دهان موش‌ها و ميمون‌ها پرورش داده شده و كارآزمايي‌هاي انساني نيز در راه است؛ اما اينكه آيا اين فناوري قادر به توليد دندانهايي است كه با خون تغذيه شده و از حس كامل برخوردارند، در آينده مشخص خواهد شد.

پرورش دندان براي دانشمندان يك چالش بزرگ است؛ چرا كه سلول های بنيادي بايد براي ايجاد تعادل كامل بافت سخت، عاج و مینای دندان تحريك شده و همچنين اندازه و شكل دقيق نيز بدست آيد.

تا به امروز اين محققان حدود 1.7 ميليون دلار كمك هزينه براي تحقيقات خود دريافت كرده‌اند.

محققان بر اين باورند كه با كنترل رشد مجدد دندان و اثبات ايمن بودن اين فناوري، اين دندانها بطور گسترده در آمريكا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پایان مطلب/

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلیدواژه
کلیدواژه