تاریخ انتشار: شنبه 03 دی 1390
بیش از 80 بیماری با سلول های بنیادی خون بندناف درمان پذیر است

  بیش از 80 بیماری با سلول های بنیادی خون بندناف درمان پذیر است

یک عضو انجمن هماتولوژی اروپا گفت: انجام عمل پیوند در ایران در حد بسیار عالی و در سطح اروپا، آمریکا، استرالیا ، فرانسه و ایتالیا است.
امتیاز: Article Rating

دکتر پائولو ربولا (Paolo Rebulla) مدیر مرکز طب انتقال خون ایتالیا و محقق سلول های بنیادی در گفتگو با بنیان اظهار داشت: از نظر اقدامات کلینیکی پیوند سلول های بنیادی ایران تفاوت زیادی با دیگر کشورها ندارند و در سطح بالایی است. برای مثال ایران در حد اروپا، آمریکا، استرالیا، فرانسه، ایتالیا و ... است و تصور می کنم که این کشور توانایی دارد پیوند سلول های بنیادی را درحد بسیار بسیار عالی انجام دهد.

دکتر ربولا ارزش سلول های بنیادی موجود در خون بندناف را بسیار بالا دانست و گفت: در 90 وبسایت درباره ارزش های نگهداری خون بندناف بحث شده است.

این محقق سلول درمانی با بیان اینکه بیش از 70 یا 80 بیماری با سلول های بنیادی خون بندناف قابل درمان است بیان داشت: طی بررسی های به عمل آمده پیوند از مغز استخوان در مقایسه با پیوند با خون بندناف نتایج مشابه و موفقیت آمیزی داشته اند.

وی افزود: از مشاهده فعالیت های مرکز پیوند ایران بسیار هیجان زده شده ام زیرا نتایج این عمل جراحی نیز بسیار نزدیک به نتایج بین المللی است.

این پژوهشگر سلول های بنیادی خون بندناف همچنین عنوان داشت: مهمترین نکنته ای که سبب پیشرفت ایران می شود و درحال حاضرنه تنها برای ایران بلکه برای تمام کشورها نقطه ضعف محسوب می شود ارتباطات بین المللی محدود است زیرا ارتباط بین مراکز پزشکی و کشورهای دنیا کم است.

وی تاکید کرد: هرچه ارتباطات بیشتر شود پیشرفت علم هم بیشتر خواهد بود.

ربولا موقعیت ایران در زمینه پیوند سلول های بنیادی را بسیار بالا توصیف کرد و گفت: در مرکز پیوند شریعتی سالانه 400 عمل پیوند صورت می گیرد که در مقایسه با مرکز پیوند ایتالیا که سالانه 50 عمل پیوند انجام می دهد بسیار چشمگیر و فوق العاده است.

عضو انجمن هماتولوژی اروپا اضافه کرد: با توجه به تفاوت های قومیتی که در ایران است و بر اساس تصمیمات بین المللی برای گسترش بانک های عمومی خون بندناف و جمع آوری نمونه های بیشتر از اهداکنندگان متفاوت، باید از بانک های عمومی خون بندناف در ایران نیز حمایت شود.

وی تصریح کرد : استفاده از سلول های بنیادی خون بندناف برای افرادی که دچار بیماری هستند و نیاز به پیوند دارند  و دهنده مناسب برای آنها یافت نمی شود کاربردی و در عین حال غیرتهاجمی و کم هزینه است.

پایان مطلب/


ثبت امتیاز
دیدگاه ها
دیدگاه ها
کلیدواژه
کلیدواژه