(آرشیو ماه بهمن 1395)
تیروئید درمانی بوسیله سلول های بنیادی
در مطالعه ای جدید محققین دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون از سلول های بنیادی مشتق از سلول های تیروئیدی برای درمان های جدید استفاده کرده اند.
یکشنبه، 01 اسفند 1395 - 10:30
جشنواره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی برگزار می شود
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی از برنامه ریزی برای برگزاری دومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، خبر داد.
یکشنبه، 01 اسفند 1395 - 10:24
یکی از دلایل فوکوس روی مراقبت های دوران بارداری، تولد نوزادانی با عضلات قوی تر است
تولد نوزادانی که به هر دلیلی به صورت زودرس به دنیا می آیند و با مشکلاتی مانند کمبود وزن، رشد نامناسب و .. همراه هستند تبدیل به امری شایع شده است. متاسفانه این نوزادان ناچارند بیش از سه ماه از ماه های اول تولدشان را در واحدهای ویژه مراقبتی بگذرانند و خوشبختانه بسیاری از آن ها می توانند بعد از رسیدن به شرایط مناسب زندگی طبیعی را شروع کنند. اما این تولد زودرس در آینده آن ها تاثیر گذار است؟
یکشنبه، 01 اسفند 1395 - 10:07
ارتباط بین پروتئین های سلول عصبی و شروع زوال عقل در میان سالی
محققین دانشگاه ناگویای ژاپن نقشی را برای برهمکنش پروتئین های عصبی در مهار تخریب لوب پیشانی گیجگاهی شناسایی کرده اند. تخریب این بخش موجب شروع زوال عقل در میان سالی می شود.
یکشنبه، 01 اسفند 1395 - 09:00
ارتباط حیاتی بین تومورهای مغزی و تشنج های صرعی
تشخیص تومورهای مغزی در اولیه ترین مراحل تکوینش و حذف آن ها قبل از شروع تمایزها ممکن است بزودی ممکن شود.
یکشنبه، 01 اسفند 1395 - 08:30
پروتئین های Sumo، یک منبع احتمالی برای برخی نقایص قلبی مادرزادی
پروتئین های Sumo با نام کامل Small ubiquitin-like modifier، پپتیدهای کوچکی هستند که به برخی پروتئین های دیگر اضافه می شوند تا فعالیت شان را تنظیم کنند. در حالی که Sumo‌نقش های تنظیمی زیادی دارد، اما باید گفت که این پروتئین ها نقش بسیار مهمی در کنترل بیان ژن ها طی تکوین اولیه دارند.
یکشنبه، 01 اسفند 1395 - 08:00
دارویی که می تواند ناباروری را در بیماران سرطانی مهار کند
مطالعه ای جدید بوسیله محققین دانشگاه تگزاس شواهد امیدوارکننده ای را نشان می دهد که یک داروهای پیش از این استفاده شده برای مهار عفونت در بیماران سرطانی می تواند مانع از ناباروری شود. از دست دادن باروری یکی از مشکلات رایج بین بیماران سرطانی است، زیرا درمان های موجود برای سرطان اغلب اسپرم سازی را توقف می کند.
یکشنبه، 01 اسفند 1395 - 07:30
پروتکل شیمی درمانی دوز کم به نرمال سازی منبع خونی تومورها بستگی دارد
اثرات یک روش جدید امیدوار کننده برای شیمی درمانی که شامل تجویز پیوسته دوزهای پایین تر از معمول داروهای شیمی درمانی است، به نظر می رسد با تکیه بر نرمال سازی عروق خونی پیرامون تومورها موفق تر عمل می کند.
شنبه، 30 بهمن 1395 - 14:28
ایجاد قلب بالغ در نوزاد رت ها به کمک سلول های بنیادی
وقتی صحبت از درمان بیماری های قلبی می شود، همه محققین امیدوار به استفاده از سلول های بنیادی و سلول درمانی برای درمان این بیماری ها می شوند. در مطالعه ای جدید زمانی که محققین سلول های عضلانی نابالغ قلب را به نوزادن رت ایمپلنت کردند، سلول های عضلانی بالغی تکوین یافت.
شنبه، 30 بهمن 1395 - 13:30
چرا تنها برخی از افراد به عفونت های کشنده دانگ مبتلا می شوند
برای بسیاری از افرادی که به تب دانگ مبتلا می شوند، این عارضه یک بیماری نسبتا خفیف قابل تحمل است اما برای برخی دیگر، عفونت های ثانویه ای که به دنبال این بیماری اتفاق می افتد، می تواند بسیار کشنده باشد. مطالعه ای جدید در دانشگاه راکفلر نشان داده است که چرا برخی از افراد خاص در مقایسه با سایر به عفونت های ثانویه خطرناک آسیب پذیرتر هستند.
شنبه، 30 بهمن 1395 - 13:00
کشف یک تاثیر پیش بینی نشده روی سرنوشت سلول های بنیادی در حال تقسیم
زمانی که اغلب سلول ها تقسیم می شوند، می توانند به سادگی نسخه های بیشتری از خودشان را بسازند. اما سلول های بنیادی که مسئول ترمیم یا ساخت بافت های جدید هستند، یک فرصت دارند: آن ها می توانند سلول های بنیادی بیشتری را تولید کنند یا این که به سلول های تمایز یافته مانند سلول های پوستی، قلبی، کبدی و .... تبدیل شوند.
شنبه، 30 بهمن 1395 - 12:45
اشعه X برای مطالعه ریز مغذی ها در مینی مغزهای انسانی
ریز مغذی ها و مواد معدنی، نقش کلیدی را طی تکوین جنینی انسان بازی می کنند. در مطالعه ای جدید محققین ترکیب و پراکنش برخی عناصر در مینی مغزهای انسانی تولید شده در آزمایشگاه را نشان داده اند.
شنبه، 30 بهمن 1395 - 12:15
تولید قلب های ضربان دار سه بعدی
مسائل مربوط به قلب می تواند پیچیده باشد؛ اما محققین دانشگاه یورک راهی را برای تولید بافت های قلبی سه بعدی که قابلیت ضربان یکدست و همزمان را دارند، پیدا کرده اند. این دستاورد می تواند منجر به درک بهتر قلب و بهبود درمان های موجود برای مشکلات قلبی شود.
شنبه، 30 بهمن 1395 - 11:35
داربست های پوشش داده شده با یون نقره می تواند با MRSA مبارزه کنند و این در حالی است که استخوان جدید ایجاد می کنند
عفونت های استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متیسیلین(MRSA) بوسیله نوعی باکتری استاف ایجاد می شود که به آنتی بیوتیک هایی که برای درمان عفونت های استاف معمولی استفاده می شوند، مقاومت نشان می دهد. افزایش عفونت های MRSA گزینه های درمانی را برای پزشکان و جراحان محدود کرده است.
پنجشنبه، 28 بهمن 1395 - 11:00
مطالعه ای جدید که مشارکت S6K1 کیناز در چاقی و پیری را تقویت می کند
محققین انستیتو تحقیقات زیست پزشکی بلویتیج(IDIBELL) و دانشگاه بارسلونا در مطالعه ای که به تازگی در Nature به چاپ رسانده اند گزارشی درمورد نقش S6K1 در تنظیم گلوتامیل-پرولیل tRNA سنتتاز(EPRS) و مهار ترجمه تا انتقال اسیدهای چرب ارائه کرده اند. این مطالعه می تواند در ایجاد بیومارکرها و درمان های هدفمند علیه چاقی و پیری موثر باشد.
پنجشنبه، 28 بهمن 1395 - 10:30
صفحه 1 از 9ابتدا   قبلی   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  بعدی   انتها   
کلیدواژه
کلیدواژه