(آرشیو ماه شهریور 1393)

نقش حیاتی پروتئین Nanog و بتا-کتنین در بازبرنامه ریزی سلولی
پروتئین Nanog به عنوان یک فاکتور رونویسی برای حفظ پرتوانی سلول های بنیادی کلیدی است. محققین در مطالعه ای به بررسی نقش این پروتئین پرداخته اند و مکانیسمی که به موجب آن این پروتئین عمل می کند را آشکار ساخته اند.
چهارشنبه، 19 شهریور 1393 - 09:45
طراحی روشی غیر تهاجمی برای تشخیص زودهنگام کمردردهای شایع و دردناک
یک تیم تحقیقاتی از مهندسین برای اولین بار تکنیک تصویربرداری را ایجاد کرده اند و از آن برای شناسایی بیومارکرهایی استفاده کردند که می توانند نشان دهند بیماران مستعد کمردردهای تحلیل برنده و دردناک هستند.
چهارشنبه، 19 شهریور 1393 - 08:45
ایجاد یک بیوبانک مرکزی از سلول های بنیادی برای مطالعات دارویی
سلول های بنیادی انسانی این اجازه را به محققین می دهند تا چگونگی پاسخ دهی به داروهای جدید را ارزیابی کنند یا چگونگی به وجود آمدن بیماری را بررسی کنند.
چهارشنبه، 19 شهریور 1393 - 08:15
غذاهای غنی از پتاسیم خطر سکته را در زنان پیرتر پایین می آورند
محققین دریافته اند که زنان پیرتر که رژیم غذایی شان حاوی غذاهای غنی از پتاسیم است در مقایسه با زنانی در همین سن و با مصرف پتاسیم کمتر، کمتر در معرض سکته قرار دارند. این مطالعه نشان داده است که در زنان یائسه، در صورتی که از فشار خون بالا رنج نمی برند، مصرف غذاهای غنی از پتاسیم بسیار سودمند خواهد بود.
ﺳﻪشنبه، 18 شهریور 1393 - 10:30
جدیدترین ابزار دقیق پزشکی: ارگانوئیدهای سرطان پروستات
محققین مرکز سرطان Kettering برای اولین بار نشان داده اند که ارگانوئیدهای مشتق از تومورهای سرطان پروستات انسانی می توانند در ازمایشگاه رشد کنند و به این ترتیب ابزار جدید جالبی را برای تست کردن داروهای سرطانی و ایجاد درمان های سرطانی شخصی در اختیار پژوهشگران قرار می دهند.
ﺳﻪشنبه، 18 شهریور 1393 - 10:00
شناسایی تنظیم کننده های مهم پاسخ ایمنی
در مطالعه ای مشترک محققین فلوریدا و انستیتو La jolla روشی موثرتر را طراحی کرده اند که تعیین می کند که چگونه سلول های T ایمنی به نوعی سلول های تخصص یافته تمایز می یابند که به از بین بردن سلول های آلوده شده و کمک کردن به سایر سلول ها طی عفونت کمک می کند.
ﺳﻪشنبه، 18 شهریور 1393 - 09:30
هدف سازمان غذا و دارو نظارت بر فرآيندهاي سلول هاي بنيادي، مهندسي بافت و ژن درماني است
عضو اداره بيولوژيك سازمان غذا و دارو
عضو اداره بيولوژيك سازمان غذا و دارو گفت: وظيفه سازمان غذا و دارو نظارت بر سطح فرآورده هاي سلول درماني، فرآورده‌هاي مهندسي بافت و فرآورده هاي ژن درماني است. كه قرار است به زودي تجاري شوند.
ﺳﻪشنبه، 18 شهریور 1393 - 08:59
توانایی شبیه سازی یوزپلنگ را داریم اما بودجه نداریم
رئیس پژوهشگاه رویان:
رئیس پژوهشگاه رویان در خصوص شبیه سازی یوزپلنگ های رو به انقراض گفت: ما توانایی شبیه سازی این حیوان را داریم و شبیه سازی حیواناتی از این دست می تواند اتفاق بیافتد ولی نیاز به بودجه و تحقیقات زیادی دارند.
دوشنبه، 17 شهریور 1393 - 15:11
کاربردی فناوری نانو در درمان عفونت سلول‌ها
اثر بخشی بهتر دارو؛
محققان دانشگاه علوم پژشکی اصفهان، در طرحی تحقیقاتی به مطالعه‌ اثر استفاده از نانوحامل‌ها جهت درمان عفونت‌های درون سلولی پرداختند اثر بخشی و کارایی بهتر داروی محبوس در سامانه‌ی نانوحامل پیشنهادی در مقایسه با داروی آزاد در نمونه‌‌ی کشت شده از دستاوردهای این تحقیق است.
دوشنبه، 17 شهریور 1393 - 15:07
تقویت سیستم ایمنی با مولکول پیام رسان مصنوعی
سلول های ایمنی خاصی که لنفوسیت های T نامیده می شوند باید فعال شوند تا بدن بتواند در مقابل عفونت ها مصون شود. قبلا تصور می شد که این فرایند تنها در غدد لنفاوی و طحال اتفاق می افتد. به تازگی دانشمندان کشف کرده اند که سلول های T در کبد نیز می توانند از طریق مسیر پیام رسانی مستقیم و سریع تری فعال شوند. این یافته ها می تواند در بهبود فرمولاسیون واکسن ها به کار آیند.
دوشنبه، 17 شهریور 1393 - 09:45
کشف مدارکی دال بر ارتباط بین رژیم غذایی پر چرب، باکتری های گوارشی و سرطان روده
تیمی از محققین آلمانی شواهدی را به دست آورده اند که نشان می دهد که رژیم غذایی پرچرب به دلیل ارتباطش با باکتری های گوارشی یکی از دلایل سرطان روده هستند. نتایج حاصل از این مطالعه با استفاده از موش هایی به دست آمده است که دارای ژنی هستند که با شروع سرطان روده در ارتباط است.
دوشنبه، 17 شهریور 1393 - 09:15
اثر نیکوتین بر سلول های بنیادی: آیا جایگزین های سیگار واقعا بی خطر هستند؟
مصرف سیگار سالانه تقریبا 440000 آمریکایی را می کشد. از طرف دیگر این عامل مرگ، قابل کنترل است و بسیاری از افراد برای فائق آمدن بر این اعتیاد از درمان های جایگزین نیکوتین استفاده می کنند.
یکشنبه، 16 شهریور 1393 - 10:15
نقش سلول های پنت روده در پاسخ به HIV و حفظ سلول های بنیادی روده ای
محققین دانشگاه Davis به نتایج جالبی در مورد پاسخ های اولیه بدن به عفونت HIV دست یافته اند. این محققین دریافته اند که سلول های خاصی در روده به نام سلول های پنت(Panet cell)، اولین پاسخ دهنده ها به عفونت های ویروسی هستند و با تولید سیتوکینی به نام اینترلوکین-1 بتا منشا التهاب گوارشی هستند.
یکشنبه، 16 شهریور 1393 - 09:45
چسب پروتئینی برای استفاده در زیست ماده ها
مطالعه ای جدید نشان داده است که یک پروتئین سینتتیک به مام AGMA1 این پتانسیل را دارد که موجب افزایش چسبندگی سلول های مغزی در مطالعات آزمایشگاهی شود. از طرفی تولید آن در مقیاس وسیع آسان تر و ارزان تر است و می تواند به فائق آمدن بر چالش های عمده در مهندسی بافت عصبی کمک کند.
یکشنبه، 16 شهریور 1393 - 09:15
نمک زیاد موجب تشدید علایم MS می شود
مطالعه ای جدید نشان می دهد که ممکن است ارتباط نزدیکی بین مصرف نمک و فعالیت بیماری مولتیپل اسکلروزیس وجود دارد.
شنبه، 15 شهریور 1393 - 10:00
صفحه 8 از 10ابتدا   قبلی   3  4  5  6  7  [8]  9  10  بعدی   انتها   
دیدگاه ها
دیدگاه ها
کلیدواژه
کلیدواژه